Deoarece diplomele au fost generate automat, ele vor apărea în ordine aleatorie, ne cerem scuze pt acest incovenient.
STEAMPUNK TRANSILVANIA, realizat de echipa STEAMPUNK de la COLEGIUL NAȚIONAL „GEORGE COȘBUC” CLUJ-NAPOCA, prof. coordonator IGNAT REBECA GABRIELA
SECȚIUNEA PRIMAR PRESCOLAR
LOCUL I
PARCUL CRÂNGAȘI, realizat de IORDACHE ANDREI de la LICEUL TEORETIC MARIN PREDA BUCUREȘTI, prof. coordonator NĂSTASE ANCA RAMONA
LOCUL II
MUZEUL NAȚIONAL GRIGORE ANTIPA, realizat de PETRE RĂZVAN de la LICEUL TEORETIC MARIN PREDA BUCUREȘTI, prof. coordonator NĂSTASE ANCA RAMONA
LOCUL III
O VIZITĂ LA MUNTE, realizat de JIANU ANTONIO de la ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 165 BUCUREȘTI, prof. coordonator PINTILII ALINA MARIANA
PARCUL LUMEA COPIILOR, realizat de MATEUCA ERICK de la ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 165 BUCUREȘTI, prof. coordonator PINTILII ALINA MARIANA
MENTIUNI
PARCUL CAROL I, realizat de NAZIRU CLARA MARIADE de la ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 165 BUCUREȘTI, prof. coordonator PINTILII ALINA MARIANA
TROVANȚII DE LA ULMET, realizat de CHICIOREA LUCA de la ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 165 BUCUREȘTI, prof. coordonator PINTILII ALINA MARIANA
PARCUL NAȚIONAL COMANA, realizat de RAREȘ SĂNDULEASĂ de la ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 165 BUCUREȘTI, prof. coordonator PINTILII ALINA MARIANA
SECȚIUNEA GIMNAZIU
LOCUL I
5 LOCURI SPECIALE, realizat de echipa BOOK HUNTERS de la LICEUL TEORETIC GERMAN JOHANN ETTINGER SATU MARE, prof. coordonator IULIA HÖLZLI
LA PAS PRIN ORĂȘELUL COPIILOR, realizat de echipa BACKSTAGE 36 de la ȘCOALA GIMNAZIALĂ IONEL TEODOREANU BUCUREȘTI, prof. coordonator NICOLESCU CAMELIA
LOCUL II
VOINEASA, COLȚ DE RAI, realizat de echipa VOINEASA SRB PRODUCTION de la ȘCOALA ROMÂNO-BRITANICĂ CRAIOVA, prof. coordonator GLODEANU OCTAVIAN FLORENTIN
LOCUL III
PRELUCA VECHE – COLȚ DE RAI, realizat de echipa EXPLORATORII DIN PRELUCA VECHE de la ȘCOALA GIMNAZIALĂ “AUGUSTIN BUZURA” COPALNIC-MĂNĂȘTUR prof. coordonator GOGE FLORINA
MENTIUNI
BEGA – FASCINANTUL CURS DE APĂ A BANATULUI, realizat de echipa RIVERANII de la ȘCOALA GIMNAZIALĂ COMUNA BUCOVĂȚ prof. coordonator BOGICI VELINCA
BANATER BERGLAND, realizat de echipa BASTILIENII REȘIȚA, prof. coordonator VLĂDUCEANU CRISTINA IULIANA
CASA LUI TUDOR ARGHEZI, realizat de echipa TEODORENII de la ȘCOALA GIMNAZIALĂ IONEL TEODOREANU BUCUREȘTI, prof. coordonator NICOLESCU CAMELIA
CĂLĂRAȘI – UN ORAȘ DE DESCOPERIT, realizat de echipa GNOMII de la ȘCOALA GIMNAZIALĂ “CAROL I” CĂLĂRAȘI prof. coordonator DUMITRESCU DENISA
SECȚIUNEA LICEU
LOCUL I
ECOUL REȘIȚEI, realizat de echipa TOKYO de la COLEGIUL NAȚIONAL TRAIAN LALESCU REȘIȚA prof. coordonator ANA-LIA COLȚAN
ENIGMA, realizat de echipa ANDURANT CINEMA de la LICEUL TEORETIC “VARLAAM MITROPOLITUL” IAȘI prof. coordonator TIMOFTI ADRIAN
TÂRGU JIU-SIMBOL ȘI UIMIRE, realizat de echipa CONTRAPUNCT de la COLEGIUL NAȚIONAL ,,TUDOR VLADIMIRESCU” TÂRGU-JIU prof. coordonator MURĂRIȚA DANIEL
LOCUL II
O NOUĂ PERSOANĂ, ACEEASI GREȘEALĂ, realizat de echipa VIITORII ACTORI de la COLEGIUL NAȚIONAL ,,TRAIAN DODA” CARANSEBEȘ prof. coordonator BORCEAN ANA
LOCUL III
IOAN DRAGALINA, realizat de echipa PANTEONUL de la COLEGIUL NAȚIONAL ,,TRAIAN DODA” CARANSEBEȘ prof. coordonator BORCEAN ANA
MENȚIUNI
CASA MANOLACHE IORGA, realizat de echipa CRONICI DE UMBRE de la COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI EMINESCU” BOTOȘANI prof. coordonator EPURIANU DANIELA
CORONINI-OAZĂ DE LINIȘTE ȘI FRUMUSEȚE NATURALĂ, realizat de echipa B&B de la LICEUL TEHNOLOGIC “CLISURA DUNĂRII” MOLDOVA NOUĂ prof. coordonator ZIMAN LĂCRIMIOARA
VALEA JIULUI, realizat de DAMIAN DABIJEA de la Liceul Tehnologic “Petrache Poenaru” Bălcești prof. coordonator
SIGHET – EXPRES, realizat de echipa TURIȘTII de la LICEUL TEHNOLOGIC MARMAȚIA, SIGHETU MARMAȚIEI prof. coordonator VESCAN ADRIANA IOANA
VIAȚA LA ȚARĂ, realizat de echipa MOROȘENII de la LICEUL TEHNOLOGIC MARMAȚIA, SIGHETU MARMAȚIEI prof. coordonator VRAJA LOKOS IOAN DĂNUȚ
MAREA NOASTRA E FRUMOASĂ, realizat de echipa CNEC FILM de la COLEGIUL NAȚIONAL ELENA CUZA BUCUREȘTI prof. coordonator LASCAR MARILENA
PIERDUȚI PRIN CARTIERUL EVREIESC, realizat de echipa STROP de la ROMANIA GIFTED SCHOOL BUCUREȘTI prof. coordonator GHEORGHE DANIELA
SECȚIUNEA HOBBY
LOCUL I
RUPTU STERPELOR realizat de VRAJA LOKOS IOAN DĂNUȚ de la LICEUL TEHNOLOGIC MARMAȚIA, SIGHETU MARMAȚIEI
CEA MAI BUNĂ REGIE
PARCUL CRÂNGAȘI, realizat de IORDACHE ANDREI de la LICEUL TEORETIC MARIN PREDA BUCUREȘTI, prof. coordonator NĂSTASE ANCA RAMONA
STEAMPUNK TRANSILVANIA, realizat de echipa STEAMPUNK de la COLEGIUL NAȚIONAL „GEORGE COȘBUC” CLUJ-NAPOCA, prof. coordonator IGNAT REBECA GABRIELA
ECOUL REȘIȚEI, realizat de echipa TOKYO de la COLEGIUL NAȚIONAL TRAIAN LALESCU REȘIȚA prof. coordonator ANA-LIA COLȚAN
CEA MAI BUNĂ IMAGINE
STEAMPUNK TRANSILVANIA, realizat de echipa STEAMPUNK de la COLEGIUL NAȚIONAL „GEORGE COȘBUC” CLUJ-NAPOCA, prof. coordonator IGNAT REBECA GABRIELA
CEL MAI BUN SCENARIU
STEAMPUNK TRANSILVANIA, realizat de echipa STEAMPUNK de la COLEGIUL NAȚIONAL „GEORGE COȘBUC” CLUJ-NAPOCA, prof. coordonator IGNAT REBECA GABRIELA
CEA MAI BUNĂ INTERPRETARE
AMALIA COLȚAN în filmul ECOUL REȘIȚEI, realizat de echipa TOKYO de la COLEGIUL NAȚIONAL TRAIAN LALESCU REȘIȚA prof. coordonator ANA-LIA COLȚAN
BEREȘ ROBERT în filmul STEAMPUNK TRANSILVANIA, realizat de echipa STEAMPUNK de la COLEGIUL NAȚIONAL „GEORGE COȘBUC” CLUJ-NAPOCA, prof. coordonator IGNAT REBECA GABRIELA
BURCA VOICU IONA în filmul STEAMPUNK TRANSILVANIA, realizat de echipa STEAMPUNK de la COLEGIUL NAȚIONAL „GEORGE COȘBUC” CLUJ-NAPOCA, prof. coordonator IGNAT REBECA GABRIELA
FILIP ANDREI în filmul ENIGMA, realizat de echipa ANDURANT CINEMA de la LICEUL TEORETIC “VARLAAM MITROPOLITUL” IAȘI prof. coordonator TIMOFTI ADRIAN
ARDELEANU MIHAELA în filmul PORTAL, realizat de echipa EROI ÎN BLUGI de la ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 POPEȘTI-LEORDENI prof. coordonator ARDELEANU MIHAELA
Filmul se va trimite prin wetransfer la mailul contact@forlife.ro. Filmele primite și descărcate vor apărea cu bold în lista județelor de mai jos.
FILM FOR LIFE este un CONCURS INTERNAȚIONAL DE SCURTMETRAJE care se adresează tinerilor, elevilor, studenților dar și oricărui adult pasionat de cinematografie, documentar, televiziune (am văzut un exemplu de filmuleț prin care un copilaș de ciclul primar, cu un cățeluș în mână, prezenta casa memorială Ion Creangă din Humulești și a fost fascinant).
Pot participa și cei din DIASPORA
Acest concurs are ca TEMĂ promovarea turistică a diferitelor zone ale țării, prin documentare sau scurtmetraje de ficțiune care aduc în prim plan anumite orașe sau zone turistice, zone care reprezintă o atracție anume: un obiectiv turistic, un interes istoric, o frumusețe naturală.
Toate echipele participante vor primi diplome de participare, care vor putea fi descărcate de pe site.
Fiecare echipă va avea un nume, folosit în formularul de înscriere. Pe diplomă va apărea numele unui singur profesor coordonator dar un profesor poate coordona mai multe echipe. O echipă poate avea orice număr de membri. Dacă sunt mai mulți profesori doritori, se poate împărți clasa în mai multe echipe, fiecare profesor coordonând o grupă de elevi.
Întrebări sau discuții despre concurs se pot purta pe această pagină, în secțiunea de comentarii, pe facebook pe profilul Prieteni For LIFE sau pe mail la contact@forlife.ro.
La rugămințile colegilor, s-au prelungit termenele astfel:
Termenul limită de înscriere: 25 august 2023
Termen limită de trimitere a filmelor: 30 august 2023
Se pot înscrie echipe de elevi din instituții de învățământ, din ONG-uri sau pur și simplu persoane sau grupuri de inițiativă. În acest ultim caz, în formularul de înscriere se va urca în loc de parteneriat o mică descriere a acelei persoane sau a acelui grup de inițiativă.
Mulțumim celor de la ALL ABOUT ROMANIAN CINEMA că ne sunt alături.
Acord de parteneriat școli (opțional)
Acordul părinților sau a Reprezentantului legal
Alfabetic, partenerii media ai proiectului sunt: Banat Tv, Banatul Montan, Cosmin Odorescu, Express de Banat, Fine Pictures, InfoCS.Ro, Radio Reșița, Reșița.ro, TVR TIMIȘOARA
Alfabetic, sponsorii acestui proiect sunt:
Ne-am dori ca acest concurs să beneficieze de premii dar pentru așa ceva avem nevoie de sponsori, care vor fi trecuți pe materialele promoționale ale concursului.
În acest sens, vă rugăm să găsiți și dumneavoastră eventuali sponsori și să ne contactați la film@forlife.ro sau să ne scrieți aici în comentarii și vă vom contacta noi.
Se pot face și donații la Banca Transilvania RO40BTRLRONCRT0V15981501, beneficiar Asociația Neutrino, cu mențiunea Donație Film For LIFE precizând o adresă de mail unde puteți fi contactat/ă pentru a vă mulțumi sau să ne trimiteți un mail la film@forlife.ro și să ne anunțați de acest lucru.
Dacă doriți să o faceți printr-un contract de sponsorizare, îl găsiți în mai jos.
contract sponsorizare FOR LIFE
Vă mulțumim!
Prezentăm filmulețele trimise:
ARGEȘ: Cula Racoviță, Mănăstirea Vieroș
BOTOȘANI: La străbunicul lui Nicolae Iorga acasă
BUCUREȘTI: Marea noastra e frumoasa, Pierduti prin cartierul evreiesc, Muzeul Național de Istorie Naturala,,Grigore Antipa”, Casa lui Tudor Arghezi, La pas prin orășelul copiilor, Un parc cu istorie – Parcul Carol, Parcul Crangasi, Parcul Natural Vacaresti- Delta urbana, În vizită la Mănăstirea Curtea de Argeș, O vizită la munte, Parcul Carol I, Parcul Crangasi, Parcul Lumea Copiilor, Parcul Național Văcărești 1, Parcul Național Văcărești 2, Parcul Natural Comana, Spitalul Colțea, Trovantii de la Ulmeti, Vacanță în Dubai
CARAȘ-SEVERIN: Banater Bergland, Coronini-oază de liniște și frumusețe naturală, Ecoul Reșiței, Ioan Dragalina, O noua persoana, aceeasi greseala, Stiam Engine Museum
CĂLĂRAȘI: Călărași-un oraș de descoperit, Plajele orașului Călărași
CLUJ: Steampunk Transilvania
DOLJ: Descoperind județul Gorj, Voineasa, colț de rai
GORJ: Târgu Jiu – simbol și uimire, MOTRU – orașul meu natal
HUNEDOARA: Frumusețile Vulcanului
IAȘI: Enigma
ILFOV: Portal
MARAMUREȘ: Preluca Veche – colț de rai, Ruptu sterpelor, Sighet-Expres, Viața la țară
SATU-MARE: 5 locuri speciale,
TIMIȘ: Bega – Fascinantul curs de apă al Banatului
VÂLCEA: Valea Jiului,
VASLUI: Muzeul “Vasile Pârvan”
Buna ziua. Unde pot fi vizionate/descarcate filmele?
Buna ziua! Daca urmariti si derulati in susul paginii, la premii,
observati ca a obtinut premiul al II-lea, la prescolar-primar. Felicitari!
Buna ziua, As dori sa stiu daca ati primit si luat in calcul scurtmetrajul lui Petre Razvan, de la Liceul Teoretic Marin Preda, documentar despre Muzeul de Istorie Naturala Grigore Antipa