Când scoți educația în lume, totul se înfrumusețează
Caravana For LIFE și-a continuat călătoria și a poposit la Școala Gimnazială Naidăș, unde am fost primiți cu căldură de un colectiv de cadre didactice dedicate, printre care amintim pe: Balosin Simona, Iosub Ionela, Albastroiu Gina, Ienciu Ioana, Marila Anamaria, Rotaru Raluca.
Implicarea lor, alături de entuziasmul elevilor, a transformat această întâlnire într-o experiență memorabilă.
Cele 12 studente de la Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar au facilitat ateliere ce s-au adresat atât copiilor, cât și părinților iar voluntarii FOR LIFE de la ORAVIȚA și în mod special doamna profesoară Pîrvu Camelia au asigurat buna desfășurare a evenimentului.
Peste 100 de participanți au luat parte la activitățile organizate, iar pentru a ne asigura că fiecare copil beneficiază la maximum de această oportunitate, i-am împărțit în 4 grupe, ținând cont de cele 4 ateliere (robotică, educație financiară, intercunoastere, secretele utile).
Un moment special al zilei a fost atelierul dedicat părinților, unde am explorat împreună modalități prin care pot petrece timp de calitate cu copiii lor. Am discutat despre importanța momentelor simple, despre activități care consolidează relația părinte-copil și despre cum putem transforma fiecare zi într-o oportunitate de conectare autentică. A fost un dialog deschis, plin de idei și inspirație, care a demonstrat cât de valoroasă este implicarea părinților în educația copiilor.
Punctul culminant al zilei a fost, fără îndoială, atelierul de robotică! Elevii au descoperit cu entuziasm cât de ușor pot programa un robot să execute diverse sarcini și cât de variată este lumea roboților.
Școala a prins viață prin culoare, mișcare și voie bună! Curtea s-a transformat într-un loc de sărbătoare, unde ritmurile muzicii i-au făcut pe elevi să danseze cu energie și entuziasm. Zâmbetele s-au împletit cu sunetele de veselie, iar pe fețele copiilor a apărut un strop de magie – prin pictura pe față, fiecare copil și-a putut exprima creativitatea și bucuria într-un mod unic.
Iar după atâta energie consumată, a venit și momentul unei pauze binemeritate! Elevii, profesorii și voluntarii s-au bucurat împreună de o masă caldă oferită cu generozitate de antreprenorii locali, fam. Crivacucea. A fost mai mult decât un prânz – a fost un prilej de a socializa, de a împărtăși impresii și de a înțelege cât de importantă este susținerea comunității. Prin acest gest frumos, s-a dovedit încă o dată că educația și bunăstarea copiilor sunt o responsabilitate comună.
Nimic din toate acestea nu ar fi fost posibil fără implicarea voluntarilor și a profesorilor care ne-au susținut. La final, am plecat de la Naidăș cu sufletele pline de bucurie, convinși că am aprins scântei de curiozitate și dorință de cunoaștere în inimile elevilor.
Caravana For LIFE merge mai departe, dar amintirile create aici vor rămâne!










BALAN ELISA
A fost o zi de ținut minte, deoarece zicala ,,Omul sfințește locul” s-a dovedit a fi adevărată. Voluntarii care au participat la Caravana ,,For Life”, prin toate atelierele create, prin entuziasmul și pasiunea cu care au venit, au reușit să obțină multe zâmbete pe fețele copiilor din Naidăș. Eu și colegele mele, Amalia Tulbea și Anamaria Dascălu am organizat atelierul de educație financiară, unde spectatorii au fost elevii de gimnaziu, care ne-au făcut să realizăm și mai mult decât o făceam până acum, despre importanța voluntariatului. Noi i-am învățat pe ei despre educația financiară, dar mai mult ne-au învățat ei pe noi cât de frumoasă este educația. Am organizat un joc educativ ,,Ce spun elevii?”, unde răspunsurile corecte din diverse domenii au fost răsplătite cu surprize dulci. Unul dintre elevii de clasa a 5 a ne-a rugat să nu mai plecăm din Naidăș, însă i-am promis că o să ne întoarcem cu alte ateliere interesante. Un cuvânt care descrie ziua de astăzi este ,,bucurie”. Cum le-am spus și elevilor la educație financiară, când vorbeam despre fapte bune, adevărata bucurie vine din a dărui Mulțumim tuturor persoanelor care au făcut posibil acest eveniment, în special doamnei profesoare Oana Bobic și domnului Badescu Ovidiu!

NISTORAN ALIA
Ziua de azi m-a făcut să fiu atât de recunoscătoare pentru toate oportunitățile pe care le-am avut crescând și urmând o scoala din mediul urban, dar de asemenea, m-a facut sa imi doresc sa ofer o bucata din sufletul meu, ori de cate ori am ocazia, catre cei mai putin norocosi din acest punct de vedere. Alaturi de doamna profesor Oana Bobic, am pășit astăzi pentru prima dată în universul Caravanei For Life – dăm viața învățării. A fost o experiență unica și spun cu mâna pe inimă că a avut un impact atat de mare asupra mea, un eveniment care m-a trecut prin toate starile. Pe viitor, ma voi implica cu siguranta si in următoarele evenimente si proiecte care se vor organiza.









Am explorat împreună cum timpul de calitate nu înseamnă neapărat activități sofisticate, ci, simpla lor prezență alături de copii, prin ascultare activă, mese luate împreună, povești citite înainte de culcare sau plimbări în natură. La finalul atelierului, părinții au realizat că, dincolo de orice, copiii au nevoie să se simtă ascultați, înțeleși, apreciați și iubiți. Astfel, petrecerea timpului de calitate cu copiii devine un aspect crucial în dezvoltarea armonioasă a acestora.
Mă simt profund recunoscătoare că am avut ocazia să particip la această acțiune de voluntariat și le mulțumesc doamnei Oana Bobic și domnului Ovidiu Bădescu pentru că au făcut posibil acest proiect! Această experiență nu doar că m-a provocat să ies din zona mea de confort, dar m-a îmbogățit sufletește în moduri pe care cuvintele nu le pot surprinde pe deplin. Prin intermediul acestei inițiative, am descoperit nu doar adevărata frumusețe a educației, ci și iubirea pentru educabili!
